Yaşam Blogu

Saçların Gürleşmesi İçin Ne Yapılır?

25.07.2019
351

Saçlar nasıl gürleşir?

Günümüzde, daha fazla kadın ve erkek saç dökülmesi problemi yaşıyor. Saç dökülmesi; genetik faktörler, besin eksikliği, stres ve daha birçok faktöre bağlı olarak meydana gelebildiğinden, çözüme yönelik bir adım atarken, saç dökülmesinin altında yatan etmenin bilinmesi de oldukça önemli. Saç tellerinize, gerçekte neyin iyi geleceğini söylemek biraz zor olabilir, ancak saçlarınızı gürleştirmek için doğal yollara başvurmak, hem uygun maliyetli hem de başarılı sonuçlar almak için iyidir. Yine de, ele alınması gereken önemli bir soru var; saçları daha gür ve sağlıklı hale getirmek mümkün müdür? Bu yazıda, saç gürleştirmek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ve evde uygulayabileceğiniz yöntemlere değineceğiz. Çözümlere geçmeden önce, isterseniz saç dökülmesinin nedenlerine kısa bir bakış atalım…

Genetik Faktörler

Saç dökülmesinin altında yatan faktörlerden biri genetiktir. Aile öyküsü olan kişilerde, daha fazla saç dökülmesi problemi meydana gelir. Saç dökülmesinin genetik olması durumunda, işiniz biraz daha olsa da, yine de bazı teknolojik gelişmelerden yararlanarak saçlarınızın gürleşmesinde yüz güldürücü sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak, genetik saç dökülmelerinde, evde uygulanan doğal çözümler beklediğiniz sonuçları elde etmenizde genellikle yeterli olmayacaktır.

Stres

Stres, vücutta pek çok hastalığın nedeni olduğu gibi, saç dökülmesinin de önemli nedenlerinden biridir. Strese bağlı saç dökülmeleri nispeten kontrol edilebilir ve stres kontrol altına alındığında, ufak müdahaleler ile saçları yeniden gürleştirmek mümkündür.

Yanlış Beslenme

Besin eksikliği de saç dökülmesinin temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle, eğer saç dökülmesi probleminizin besin eksikliğine bağlı olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka gerekli tahlil ve testleri yaptırmalı ve varsa mevcut vitamin ve mineral eksikliklerini gidermelisiniz.

Saç dökülmesinin temel nedenlerinden bahsettik. Bazı farklı temel nedenler olsa da, bu yazıda onlara değinmeyeceğiz. Şimdi isterseniz, saç gürleştirmek için neler yapabileceğinizden bahsedelim…

Biotini Deneyin

Biotin, saç dökülmesi problemlerinde en popüler seçeneklerden biridir ve pek çok durumda işe yaradığı belirtilmektedir. Saç uzaması ve gürleşmesi ile ilgili pek çok besin takviyesi olmasına rağmen, biotin eksikliğine bağlı bir saç dökülmesinde, beklediğiniz etkileri göremeyebilirsiniz. Bu nedenle, biotin takviyesi almak saç gürleştirmek için iyi bir adım olacaktır.

Saçlarınızı Sağlıklı ve Nemli Tutun

Saç sağlığını ve kalitesini arttırmada en önemli etmenlerden biri, onları sağlıklı ve nemli tutmaktır. Bu aşamada, Hint yağı gibi aromatik yağlar da faydalı olabilir. Saç uçları ve diplerine hint yağı ile masaj yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Aynı şekilde, üzüm çekirdeği yağı da fayda görmenizi sağlayabilir. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, bu tip faydalı yağlar ile saç diplerinize dairesel hareketlerle masaj yapmanız da etkili olacaktır.

Saçlarınızı gürleştirmede aşağıdaki yöntemler de etkili olacaktır;

  • Saçınıza masaj yapmayı alışkanlık haline getirin,
  • Yeşil çay için,
  • Düzenli olarak saç gürleştirici maskeler uygulayın.

Saçların Gürleşmesi için Maske

Saç gürleştirmek için maske

Saçlarınızın kaybettiği sağlığını geri kazanmasını sağlamak ve gürleşmesi için içeriden yapabileceğiniz şeylerin dışında, dışarıdan yapacağınız uygulamalar da önemlidir. Bu uygulamaların başında ise maskeler gelmektedir. Saçların gürleşmesi için maske tarifi arıyorsanız, internette pek çok farklı maske seçeneği bulabilirsiniz. Burada temel hedef, saç diplerini besleyen ve saçları nemli tutan maskeler uygulamaktır.

Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi

Saçlarınızı gürleştirmeyi hedefliyorsanız, aromatik yağlarla yapacağınız masajların dışında, haftada 1-2 kez saç gürleştirici maskelerden de yardım alabilirsiniz. Yumurta ve zeytinyağı karışımı ile hazırlayacağınız saç maskesi de bunun için etkili olacaktır. Çok büyük oranlarda saç dökülmeleriniz yoksa, bu maskeden de fayda göreceğinizi söyleyebiliriz. Bu maske için;

  • 2 adet yumurta,
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri karıştırıp saçlarınıza masaj yaparak yedirin ve 45-60 dakika bekletip güzelce durulayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu