Yaşam Blogu

Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme

12.10.2020
872

Hayalini kurduğunuz kahverengi saçlara sahip olmak için illa kuaförün yolunu tutmanız mı gerekiyor? Bize sorarsanız, hayır! Belki de, saçlarınızda kimyasal madde kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Nedeni ne olursa olsun, her zaman her şeyin doğal bir çözümü vardır.

Doğanın bize sunduğu sayısız nimetler vardır. Kimyasal maddelere ihtiyaç duymadan, beyazlarınızı kapatmak ya da saç renginde değişikliğe gitmenin en iyi yollarından biri, saçları kına ile boyamaktır. Kına kullanarak, beyazlayan saçlarınız ya da kahverengi olmasını istediğiniz saç telleri üzerinde tatmin edici sonuçlar elde edebilirsiniz. Peki, kına ile kahverengi saç elde etmek için ne yapmak gerekiyor?

Kahverengi Kına Hangi Saçlar İçin Uygundur?

Kahverengi tonları, koyu sarışınlar ve hafif esmerler için ideal bir saç rengidir. Saf kına, ılık kumral saç tabanını oluşturur. Kınanın içerisine eklenecek diğer malzemeler, hafif ve dengeli bir rengin yumuşak ve zengin görünmesini sağlamaktadır. Yeni bir görünüm denemek isteyen bir esmer ya da koyu sarışınsanız, siz de saçlarınızda kına ile kahverengi bir saç rengi elde edebilirsiniz.

Kınayı Saçınıza Uygulamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kına ile kahverengi saç elde etme

Kına, saçlar için iyi bir besleyici olarak kabul edilir ve uygulandıktan sonra, daha güçlü, daha parlak ve daha kalın saçlar sağlayabilir. Kına, aynı zamanda saçların ve saç derisinin doğal pH dengesini geri kazanmanıza da yardımcı olabilir.

-Kına Saçlarda Ne Kadar Kalır?

Kına, kalıcı bir saç boyasıdır ve uygulandıktan sonra, ortalama 4-6 hafta boyunca canlı bir şekilde saçlarda kalır. Sonrasında, kına ile elde edilen saç rengi yavaş yavaş solmaya başlar ama tamamen gitmediği söylenebilir. Saçlarınızı kına ile kahverengiye boyadıktan sonra, saçlarınızı boyatmak isterseniz, daha açık renklere dönmeniz biraz daha zor olacaktır, çünkü kınayı saçlardan tamamen arındırmak oldukça zordur.

-Kına Nerede Uygulanmalıdır?

Saçınıza kına uygulamasını banyoda yapmanızı öneririz. İdeal olarak, duşakabinin içerisinde olmanız daha iyi olacaktır. Böylece, işiniz bittiğinde kalıntıları temizlemek daha kolay olacaktır. Kına, çamur benzeri bir yapıya sahiptir ve uygulaması biraz garip hissettirebilir. Uygulama sırasında, yüzünüze ve yerlere bulaşabilir.

-Ne Kadar Sürede Uygulanır?

Kahverengi saç elde etmek için kına sürdükten sonra 1-6 saat arasında beklemeniz gerekebilir. Sabırlı davranamıyorsanız, minimum 2 saat saçlarınızda bekletmenizi öneririz.

Kına Sonrası Yeni Bir Saç Rengine Geçmek Zor Olabilir!

Kına ile saç boyama

Bazı kına markaları, tuz benzeri maddeler içermektedir ve sonuç olarak, bunların üzerine kimyasal bir madde, yani hazır saç boyalarını kullanmak oldukça zordur. Kına uygulaması sonrasında, kuaför koltuğuna oturduğunuzda, kuaförünüzü bununla ilgili olarak bilgilendirmelisiniz. Kına sonrasında, yarı kalıcı bir boya kullanarak saç renginizi biraz daha eşitlemeniz mümkündür. Bunu, iki kez uyguladığınızda sonuçlar daha başarılı olacaktır.

Kına İle Kahverengi Saç Elde Edilir Mi?

Kına ile kahverengi saç boyama

İnternette biraz araştırma yaparsanız, kına uygulamasından sonra beyaz saç tellerinin kızıla doğru döneceğini okumuş olabilirsiniz. Bu durumda, kınanın kimyasal boyalara iyi bir alternatif olmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak, doğru uygulama ile kınayla kahverengi saçlara sahip olmanız mümkündür.

Saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak, yeterli miktarda kınayı metalik bir kabın içerisine aldıktan sonra, içerisine biraz su ya da süt ilavesi yapın. Bu sırada, ellerinize eldiven takmayı unutmayın. Eldiven, ellerinizde kına izi kalmasını engelleyecektir.

Kuru saçlarınıza kınayı uygulayın ve elde etmek istediğiniz parlaklığa göre, kınayı ortalama 2-8 saat saçlarınızda bekletin. Kınayı, saç diplerinden uçlara doğru uygulamanız daha doğru olacaktır. Sonrasında, saçlarınızı sararak bekleme süresine geçebilirsiniz.

Bundan önce yazdığımız Bepanthen Plus Krem Yüze Sürülür Mü? başlıklı makalemizde bepanthen plus krem ve bepanthen plus yara iyileştirici krem konularında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. Kadın Blogu